Jak pozyskać klientów sklepu internetowego

Założyłeś swój pierwszy sklep internetowy i nie masz pojęcia co dalej? Jak Twoi potencjalni klienci mają się o Tobie dowiedzieć, skoro dopiero wszedłeś do świata e-commerce? Przetestowaliśmy dziesiątki sposobów wspólnie z naszymi partnerami i wiemy doskonale, co najlepiej się sprawdza w handlu elektronicznym. Cel? Przyciągnąć jak największą liczbę użytkowników do sklepu internetowego. Oto wnioski.

Podziel się wpisem

Pozyskiwanie klientów  do sklepu internetowego za pomocą mediów społecznościowych

Dróg dotarcia do potencjalnych klientów poprzez media społecznościowe jest całkiem sporo. Możemy wykorzystać sposób płatny lub organiczny. Oczywiste jest, że do największej liczby osób zainteresowanych naszą usługą, czy towarem dotrzemy za pomocą reklamy płatnej  (Facebook Ads na Facebooku, Instagramie, Messengerze, czy Facebook Marketplace). Dobrze przygotowana treść reklamowa i odpowiednio dobrana grupa docelowa gwarantuje nam zainteresowanie naszym biznesem przez osoby, które poszukują podobnych rozwiązań do tych, które sami proponujemy. 

Obecność w social media daje nam jednak również możliwość organicznego docierania do potencjalnych klientów. Nie generuje to dodatkowych kosztów, jednak wymaga nieco więcej pracy i czasu, a efekty mogą być mniejsze.

Z pewnością podstawowym sposobem dotarcia do klientów będzie dobrze i regularnie prowadzony fanpage i konto na Instagramie. Dobrze jest też wykorzystywać grupy tematyczne na Facebooku. Tam odbiorcy już są spersonalizowani i warto, jeśli np. sprzedajemy kosmetyki do włosów, aktywnie udzielać się na grupach dla użytkowników, którzy cenią sobie dbałość o włosy. 

Jak skutecznie wykorzystać grupy na Facebooku?

Aby w pełni wykorzystać potencjał grup na Facebooku, najlepszym pomysłem jest pokazanie się na takiej grupie w roli eksperta – kogoś, kto doskonale zna temat, do kogo inni grupowicze mogą przyjść po poradę. 

Jednak zbyt nachalne reklamowanie swoich produktów, czy usług może okazać się przeciwskuteczne, bo ludzie często wręcz alergicznie reagują na wciskanie im na siłę czegoś na każdym kroku. Działania powinny być kilkuetapowe, tzn. rolę eksperta powinniśmy sobie wyrabiać stopniowo, odpowiadając na pytania innych i dodając ciekawe posty. Następnie starajmy się nakreślić problem większości grupowiczów i zapewnić, że nasz towar, czy usługa go rozwiąże.

Inne miejsca na reklamę w Internecie

To, gdzie powinniśmy reklamować swoją firmę w internecie, zależy od tego, jaki biznes prowadzimy. Na pewno nie zaszkodzą zatem Google Ads. Jeśli prowadzimy działalność handlową, dobrym pomysłem będzie promowanie naszych produktów na platformach aukcyjnych, a także dołączenie do porównywarek cen. Jeśli działamy tylko regionalnie, dobrym pomysłem będzie również reklamowanie swojego biznesu na lokalnych stronach, które są bliżej naszej docelowej grupy.

Blog – niedoceniana siła przekazu

Kolejnym dobrze sprawdzającym się kanałem marketingowym, jest blog na stronie sklepu internetowego. Systematyczne prowadzenie działań content marketingowych to dzisiejszy „must have”. Na blogu możemy dzielić się informacjami o produktach, które sprzedajemy. Możemy tworzyć treści, z których klienci sklepu internetowego dowiedzą się jak poprawnie ich używać albo z jakimi innymi produktami mogą je łączyć dla uzyskania lepszego efektu. Prowadzenie bloga daje rezultaty tylko wtedy, gdy wstawiamy wpisy regularnie. Blog stanowi też niejaką wizytówkę sklepu internetowego. Im więcej merytorycznych treści w sekcji blogowej, tym istnieje większe przekonanie, że sklep funkcjonuje na najwyższych obrotach, a produkty sprzedają eksperci. 

Co ważne, prowadzenie bloga będzie miało świetny wpływ na pozycjonowanie sklepu internetowego w organicznych wynikach wyszukiwania, co na pewno pozytywnie wpłynie na pozyskanie klientów.

E-mail za promocję

W rozwinięciu sprzedaży w sklepie internetowym świetnie sprawdza się również e-mail marketing. W ramach wysyłki mailingu możemy dać rabat naszym nowym klientom na pierwsze zakupy. Warto już na stronie sklepu zachęcić odwiedzających do subskrypcji newslettera. Należy pamiętać, że wielu kupujących zapisuje się na newsletter tylko po to, aby skorzystać z promocji. To dobry sposób na początek, aby pozyskać grono odbiorców i tym samym napędzić sprzedaż. Później ten kanał może być nieco mniej skuteczny.

Marketing szeptany na miarę XXI wieku

Marketing szeptany zawsze będzie w cenie – zmienia się tylko forma szeptu. Kiedyś, polecano sobie towary i usługi spotykając się. Dzisiaj – jak niemal wszystko – ta forma dzielenia się opinią przeniosła się do internetu. 

Do marketingu szeptanego możemy również zaliczyć opinie o produktach czy usługach zamieszczane na naszej stronie, a także na naszych profilach w SM. Warto takie opinie eksponować potencjalnym klientom, a także chwalić się sporym zainteresowaniem naszych towarów, czy usług. 

Ciekawym rozwiązaniem jest też optymalizacja i automatyzacja takiej usługi np. przy użyciu narzędzia Notipack. Dzięki niemu w nienachalny sposób pokażemy potencjalnym klientom, że nasze towary czy usługi są wysokiej jakości, cieszą się popularnością, a klienci są zadowoleni.

Porównywarki cen jako kolejne źródło konwertującego ruchu

Porównywarki cen z reguły dobrze pozycjonują towar i jeśli ktoś szuka danego produktu, to ochoczo korzysta z pomocy takich stron. Klienci są przeświadczeni, że w porównywarkach cen znajdą najlepsze oferty. W dodatku każdy produkt jest przypisany odpowiednio do poszczególnych kategorii i łatwo go znaleźć. Kolejną zaletę porównywarek cen są łatwo dostępne i rzetelne opinie o przedmiocie prosto od faktycznych użytkowników. 

Program lojalnościowy – przynęta na nowych klientów?

Każda forma „gratisu” od zawsze dobrze działała jako zachęta do zakupu. Co powinno się znaleźć w takim programie? Opcji jest wiele. I bardzo często zależy od rodzaju oferowanej usługi czy towaru. Musimy się dobrze zastanowić, co będzie na tyle atrakcyjnym rozwiązaniem, że zachęci nowych klientów do dołączenia do takiego programu, ale musimy też przekalkulować co i nam będzie się opłacało dać w formie gratisu, czy zniżki. 

Jak wykorzystać społeczny dowód słuszności, aby klienci zainteresowali się naszą marką?

Aby udowodnić klientom, że warto skorzystać z usług danej firmy, najlepiej posłużyć się opinią klientów, którzy już coś od nas kupili. I tu również może pomóc narzędzie takie jak Notipack.

Dzięki społecznemu dowodowi zaufania, czyli za pomocą wyświetlanych powiadomień (opartych o prawdziwe dane), możemy wywrzeć presję na klientach, sprawiając nieodparte wrażenie, że na naszej stronie są klienci i dużo się dzieje. Wybierając, np. restaurację częściej usiądziemy tam, gdzie już jest spora liczba klientów, niż w tej gdzie to kelnerzy nawołują nachalnie, aby zapełnić puste stoliki. Przydatne do tego są np. automatyczne widżety z licznikiem klientów, ich opiniami czy skutecznym „wezwaniem do działania”, które również są w ofercie Notipacka.

Docieraj do specyficznej grupy odbiorców za pomocą Microsoft Ads 

Czy istnieje jeszcze w internecie, taki kanał marketingowy, który nie jest nadmiernie eksploatowany przez marketerów? W którym znajdziemy klientów premium i jednocześnie obniżymy koszty konwersji? Istnieje, a stanowi go sieć reklamowa Microsoft, do której zaliczyć można wyszukiwarki Bing, Yahoo!, MSN oraz witryny partnerów Microsoft Audience Network. Wysoki zwrot z reklamy, mała konkurencja czy specyficzna grupa odbiorców (pokolenie 50+, pracownicy dużych korporacji, którzy w ciągu dnia przeglądają internet, korzystając wyłącznie z oprogramowania Microsoft) to argumenty, które powinny przemówić zwłaszcza do początkujących właścicieli e-commerce, którzy szukają swojej niszy. 

Autor:

Karol

Nowa szansa dla twojego sklepu, nie przegap jej!

Czy warto zacząć reklamować się już dziś?

My wiemy, że TAK!