Skalowanie kampanii Google Ads: 4-krotny wzrost przychodu w 16 miesięcy

Sklep

Skupszop.pl - marketplace książek nowych i używanych

Problem

Nieefektywna architektura kampanii, ogromny asortyment (ponad 200 000 pozycji) oraz bardzo często zmieniające się ceny.

Cele

Zwiększenie efektywności sprzedaży w kanale Google Ads oraz optymalizacja rentowności kampanii z wykorzystaniem narzędzi Sembot Suite

Wyzwania

Bardzo duży asortyment produktów z bardzo dużą rotacją pozycji oraz wysokością cen.

Początek współpracy:
czerwiec 2021

Czy czytanie tradycyjnych, drukowanych książek umiera? Wnioskując po wynikach jakie osiągamy, zdecydowanie możemy tej tezie zaprzeczyć. Niewątpliwy urok fizycznych książek to zapach, wrażenia dotykowe, a jeśli tytuł wzbogacony jest uszlachetnianiem druku oprawy czy efektownym papierem – to niekiedy mamy do czynienia z formą dzieła. Co nas również jako fanów książek bardzo cieszy.

Model biznesowy jaki przyjął nasz Klient to marketplace – czyli miejsce łączące kupujących i sprzedających. W ofercie każdy znajdzie coś dla siebie: ponad 200 000 pozycji i ich liczba stale rośnie! Ale… tak ogromna oferta, stale zmieniająca się pod kątem dostępności i cen to nie lada wyzwanie jeśli chodzi o reklamę płatną w kanale Google Ads. Tego rodzaju oferta jest niezwykle wymagająca w kontekście sprawnego i bardzo dynamicznego zarządzania kampaniami.

Segmentacja kampanii

Pierwszym działaniem jakie zrealizowaliśmy na koncie było stworzenie jednorodnych kategorii kampanii względem kategoryzacji produktów w ofercie. Zabieg ten umożliwił optymalizację budżetów na poziomie każdej kampanii.

Do odrębnych kampanii wydzielone zostały segmenty produktów dobrane w zależności od ich poziomu cenowego. Dzięki temu produkty, które dotychczas nie osiągały satysfakcjonujących wyników zaczęły osiągać założone cele biznesowe. Sprawdzoną strategią okazało się zastosowanie indywidualnie dopasowanych strategii bidowania dla poszczególnych segmentów, aby zachować reżim budżetowy oraz osiągnąć założony dla danej kategorii ROAS.

Sprawne zarządzanie feedem - 200 tysięcy produktów

Jak wcześniej wspomniano, ogromnym wyzwaniem był ogromny feed produktowy (200 tysięcy produktów w ofercie) oraz stale zmieniające się ceny na froncie sklepu.

Aby uniknąć błędów i ostrzeżeń o blokadzie konta w Google Merchant Centre wykorzystaliśmy do tego celu nasze autorskie rozwiązanie: Sembot, które umożliwia wdrożenie zaawansowanych reguły dotyczących feeda produktowego oraz generowanie różnego typu granularnych kampanii (SKAG, SPAG, DSA) dla tysięcy produktów w zaledwie kilka kliknięć.

Dla tak rozbudowanej oferty nie ma lepszego rozwiązania niż automatyzacja, dzięki której mamy stałą kontrolę i możliwości błyskawicznej edycji ustawień dla wybranych w zaawansowanym filtrze produktów.

Skuteczność

W przypadku modeli biznesowych marketplace niezwykle ważnym aspektem jest zadbanie o dwa fundamenty użytkowników serwisu: zarówno sprzedających, jak i kupujących. W pierwszym przypadku chodzi o skup książek czyli pozyskanie jak największej liczby aktywnych użytkowników dodających nowe pozycje do oferty - bez ciągłego dopływu “świeżej krwi” produktów i userów nie sposób skutecznie zwiększać liczby kupujących.

To system naczyń połączonych zatem strategia wzrostu przychodu musi brać obydwie części składowe pod uwagę i ich skuteczne działanie stanowić winno synergię do osiągnięcia celu. W zakresie pozyskiwania użytkowników i nowych pozycji książkowych bardzo skuteczną metodą okazały się kampanie search - DSA. W oparciu o nie bardzo precyzyjnie zidentyfikowaliśmy najbardziej konwertujące frazy kluczowe, o które rozbudowywane były kampanie w sieci wyszukiwania Google.

Kampanie Performance Max

Od dłuższego czasu obserwujemy kierunek zmian platform reklamowych idący w kierunku coraz bardziej zaawansowanego silnika algorytmu uczenia maszynowego. Tego typu kampanie to między innymi Performance Max, które w tej branży sprawdziły się doskonale za sprawą powiązania specyfiki odbiorców z daną kategorią produktów – czynnik behawioralny na podstawie zainteresowań i sygnałów zbieranych przez system okazał się kolejnym elementem, którym uzupełniliśmy strategię w kanale Google Ads.

Jeśli chodzi o testy kampanii Performance Max, bazowaliśmy na licznych doświadczeniach zrealizowanych na ponad 150 kontach e-commerce, zatem efektywność kampanii PMax i ich założeń dla tego konkretnego przypadku, udało się potwierdzić już po pierwszych 2 tygodniach od ich uruchomienia.

Podsumowanie: 4-krotny wzrost przychodu w 16 miesięcy!

Problemy są po to, aby znaleźć dla nich rozwiązanie. 🙂 Wyzwania w postaci ogromnej oferty i co za tym idzie skuteczne kampanie Google Ads to nasza specjalizacja. W zasadzie, możemy stwierdzić, że im większy feed, tym lepiej. Dla wielu agencji czy freelancerów to bardzo poważna bariera, aby dla tak rozbudowanej oferty prowadzić skuteczne działania, oparte przede wszystkim na bardzo surowym reżimie budżetowym i zapewnić przy tym możliwości skalowania biznesu, bez przepalania pieniędzy na produkty, które nie mają potencjału dostarczenia wyniku.

16 miesięcy współpracy w efekcie dało 4-krotny wzrost miesięcznego przychodu - opracowany framework pracy i strategia przekuły się na sukces naszych działań. Satysfakcja z dobrze wykonanej roboty - bezcenne. Zadowolenie klienta - najważniejsze 🙂

Jeśli prowadzisz biznes i borykasz się z problemami na swoim koncie Google Ads - zachęcamy do darmowego audytu. Sprawdzimy Twoje konto i ocenimy potencjał, wskażemy błędy i możliwości rozwoju. Warto skorzystać, bez zobowiązań.

Chcesz takich wyników dla Twojego sklepu?

Jeśli chcesz zostać kolejnym bohaterem historii sukcesu, odezwij się do nas, a znajdziemy najlepszy sposób na strategię sprzedaży dla Twojego biznesu online.

Opinia Klienta

Zarządzanie dużą ilością produktów, wymaga precyzji i powtarzalności. Prowadzenie kampanii, wspomagane automatyzacją okazało się rozwiązaniem jakiego szukałem. agencja.com / sembot.com to solidny partner, którego polecam.

Michał Węgrzyn

Członek Zarządu SkupSzop.pl

Meet the team

Za każdym sukcesem w naszej firmie stoją ludzie. W tym przypadku, jak wcześniej wspomnieliśmy, podkreślić należy pro aktywną rolę Klienta, praca z tak zaangażowanym zespołem to czysta przyjemność! A specjaliści, którzy przyczynili się do osiągnięcia efektów to:

Maciej Ciemięga

SEM Specialist

Magdalena Bednarz

Team Leader Client Service

Nowa szansa dla twojego sklepu, nie przegap jej!

Czy warto zacząć reklamować się już dziś?

My wiemy, że TAK!