Optymalizacja kampanii Google Ads na przykładzie sklepu zoologicznego

Sklep

Max&Mrau - branża zoologiczna

Problem

Nieefektywna architektura kampanii oraz brak zaawansowanych technik optymalizacji kampanii

Cele

Zwiększenie efektywności sprzedaży w kanale Google Ads oraz optymalizacja rentowności kampanii z wykorzystaniem narzędzi Sembot Suite

Wyzwania

Konkurencyjny rynek, dynamicznie rosnący asortyment oraz błędy i braki w feed produktowym.

Wstęp

Być może nietypowo zaczniemy od prezentacji wyników w stosunku do okresu przed rozpoczęciem współpracy. Przez dwa intensywne lata współpracy udało się osiągnąć:

  • 3-krotnie większą miesięczna liczba transakcji z Google Ads
  • 3,6-krotnie większy miesięczny przychód
  • wzrost ROAS z 665% do 920% (średni ROAS 1100% w 2022 roku, a rekordowy miesięczny 1366%)


Wygląda intrygująco? Równie ważna jak same wyniki jest droga do ich osiągnięcia, dlatego  w dalszej części artykułu dowiesz jakie czynniki wpłynęły na tak owocną współpracę. Zapraszamy do lektury.

Rynek zoologiczny:
sytuacja rynkowa

Polski rynek wciąż goni dojrzałe, zachodnie rynki co wiąże się ze stałym wzrostem świadomości opiekunów zwierząt. Nasz klient również dokłada do tego swoją „cegiełkę” prowadząc intensywne działania w obszarze content i social marketingu, edukując swoich użytkowników o najlepszych praktykach związanych z odżywianiem i wychowaniem swoich pupili.

Nie bez wpływu na rynku swoje piętno odcisnęła także pandemia, podczas której liczba zwierząt domowych wzrosła o ponad 20 procent. Wzrosły również, co oczywiste, wydatki na nie: w USA w 2022 roku rynek może osiągnąć wartość 109 miliardów dolarów, a w Polsce nawet 5 miliardów, ze średnim tempem wzrostu na poziomie 5-8%.

Czy wiesz, że aż 42% polskich gospodarstw domowych ma co najmniej jednego psa lub kota? Wow! Te dane robią wrażenie.

Nie dziwi zatem fakt, że liczba internetowych sklepów zoologicznych w ostatnich latach rosła i Klienci mają w czym wybierać. Efektem jest spora konkurencja i szereg wyzwań przed właścicielami sklepów i kadrą zarządzającą e-commerce, aby przyciągnąć uwagę użytkowników do własnej marki.

Wyzwanie: duża konkurencja i duży asortyment - to coś dla nas!

Współpracę rozpoczęliśmy z klientem w lipcu 2020 z feedem produktowym zawierającym blisko 4 000 produktów.

Efektywne zarządzanie kontem Google Ads dla tak rozbudowanego portfolio produktów, bez odpowiedniego podejścia strategicznego, bez dodatkowych narzędzi i wiedzy może być mocno problematyczne. Konieczna jest kontrola wydatków budżetu reklamowego na poziomie poszczególnych kategorii produktów oraz i samego pojedynczego produktu.

Podstawą skutecznej reklamy jest plan, który ma prowadzić do długofalowego sukcesu marki i finalnie do osiągnięcia maksymalnych efektów przychodowych z kampanii przy racjonalnym zarządzaniu budżetem.

W pierwszej kolejności specjaliści z agencja.com rozpoczęli pracę od przygotowania struktury kampanii i jej podziału na główne kategorie produktowe z wyodrębnieniem produktów marek „bestsellerów” oraz produktów według określonego progu cenowego od tanich przez średnie po drogie.

Bieżąca komunikacja z Klientem skutkowała również wydzieleniem do osobnych kampanii produktów, które mają spore zapasy magazynowe.

Efekt takiego podejścia to mocno granularna struktura kampanii, która umożliwia pełną kontrolę nad tym co się dzieje na koncie, co przekłada się na możliwości optymalizacyjne kosztu kliknięcia i konwersji oraz kontroli wskaźnika ROAS.

Tego rodzaju podejście doskonale sprawdza się na rynkach z dużą konkurencją i szerokim portfolio produktowym, gdzie optymalizacja budżetu na poziomie pojedynczego produktu lub kategorii jest niezwykle istotna do osiągnięcia efektu skalowania biznesu.

Przewaga dzięki technologii - Sembot w akcji

Równoległą naszą działalność stanowi rozwój autorskich narzędzi, które automatyzują i ułatwiają codzienną pracę specjalistów PPC. Dział programistów Sembot, spółki powiązanej z agencja.com rozwija dedykowane narzędzia, dzięki którym eksperci SEM mają cały arsenał możliwości do wykorzystania:

1. Asortyment 4 000 produktów - to wyzwanie związane z optymalizacją feeda produktowego

Feed stanowi fundament dla reklamy produktowej. Jeśli chcemy, aby reklama produktowa była skuteczna i tania – feed produktowy musi być perfekcyjnie przygotowany: wszystkie jego parametry  muszą być zgodne z wytycznymi dla danego kanału reklamowego – w tym przypadku dla Google Ads. Zasada jest prosta: im więcej wartościowych i jakościowych danych dostarczymy systemowi Google, tym docelowo reklama osiągnie lepsze oceny (wskaźnik jakości), co następnie przekłada się na wyższy CTR, niższy CPC i lepszy ROAS. Najprościej rzecz ujmując: dobrze zoptymalizowany feed, wykorzystywany w reklamie produktowej ma być dobrze naoliwioną machiną, która będzie nakręcać sprzedaż. Warto tu wspomnieć, że reklama produktowa odpowiada nawet za 60% udział w konwersjach wszystkich kampanii Google – oczywiście to uśrednione dane, zależne od specyfiki branży i danego przypadku. Faktem jest, że dla e-commerce reklama produktowa to „must have” jako, że niejednokrotnie się już o tym przekonaliśmy, że użytkownik konsumuje/kupuje treść wzrokiem, zatem boxy produktowe w wynikach wyszukiwania mogą stanowić swoisty game-changer w kampanii

2. I takim game-changerem są duplikaty produktów w Sembot - unikatowa funkcjonalność Sembot Ads Suite

Duplikacja jest banalnie prosta – dla każdego z produktów zaciągniętych w feedzie produktowym możemy stworzyć dowolną ilość klonów tego samego produktu, bez konieczności ingerencji po stronie sklepów. Jakie zatem mamy możliwości? Możemy przede wszystkim dowolnie dopasować dzięki temu nazwy produktów – tworząc tyle permutacji nazw, ile fraz użytkownik poszukujący może szukać danego produktu od ogólnej frazy z góry lejka sprzedażowego np.:

fraza ogólna: “karma dla psa” – > cel to ruch na niskich stawkach CPC

fraza dopasowana: “karma jagnięca dla psa” – > średnie dopasowanie, na średnich stawkach CPC

fraza precyzyjna: “karma jagnięca marki XYZ dla wyżła z alergią” – > wysoko konwertujący ruch na wysokich stawkach CPC z pełnym dopasowaniem do wyszukiwanej frazy

Wszystkie frazy konwertujące na dany produkt możemy zaciągnąć w Sembot Ads Suite przez połączenie z Google Analytics i Google Ads i w ten sposób przygotować duplikaty w ten sposób, aby system dobrał najlepiej dopasowany wynik do wpisanej przez użytkownika frazy.

Tworząc tak zaawansowaną strukturę poprzez wykluczenia fraz z poszczególnych kampanii stosunkowo łatwo można zbudować dla danego produktu produktową kampanię z 2-3 stopniami lejka: od fraz ogólnych przez średnio po bardzo szczegółowe – na różnych stawkach CPC, z pełną kontrolą wydatków i wyników na poziomie każdego produktu.

Bardzo ważnym aspektem tego podejścia jest osiągnięcia bardzo wysokich ocen reklamy przez system, dzięki czemu obniżane są koszty kliknięcia, a poprzez idealne dopasowanie fraz do wyszukiwania CTR idzie w górę, co de facto stanowi swego rodzaju pętlę sukcesu kampanii.

3. Wstrzykiwanie fraz w opisy produktów

Zabieg ten polega na zasilaniu opisów produktów w czasie rzeczywistym na stronie sklepu bez dokonywania jakichkolwiek zmian na sklepie. Przez wcześniej wspomniane połączenie danych z Google Analytics i Google Ads mamy dostęp w Sembot Ads Suite do tego na jakie frazy dany produkt już wcześniej konwertował. W Sembocie mamy możliwość dodania  do każdego produktu dowolnej ilości fraz konwertujących, które „w locie” w momencie kiedy użytkownik wpisuje daną frazę w wyszukiwarkę, wstrzykiwane są do opisu produktu, dzięki czemu system Google jeszcze wyżej ocenia daną reklamę i dopasowanie jej do strony docelowej – co przekłada się naturalnie na niższe koszty i wyższą skuteczność reklamy

4. Sembot CSS czyli Comparison Shopping Services

Usługa, dzięki której usuwamy marżę Google Shopping czyli około 15-20% kosztu, który przeznaczamy na zwiększenie mocy bidowania w kampaniach, które chcemy skalować. W naszym przekonaniu to kolejny „must have” dla e-commerce i to niezależnie od branży: jeśli prowadzisz kampanie produktowe i robisz to klasycznie przez Google – to przepłacasz. Jak nie chcesz przepłacać odezwij się do nas i powiemy Ci jak sprawnie uruchomić Sembot CSS albo własny CSS sygnowany marką twojego sklepu.

5. Generatory kampanii Sembot

Sama optymalizacja feeda to dopiero początek pracy nad strukturą kampanii. Feed z duplikatami w przypadku tego klienta wzrósł z 4 000 produktów do 10 0000 i tu zaczyna się kolejne wyzwanie: jak szybko uruchomić tysiące kampanii w strukturze SPAG (Single Product Ad Group) lub SKAG (Single Keyword Ad Group). Odpowiedzią jest Sembot Ads Suite i funkcjonalność błyskawicznego generowania tego rodzaju kampanii. Standardowo trzeba by było mozolnie godzinami (a właściwie całymi dniami) przygotowywać kampanie w Excelu i je następnie importować do Google Ads. Dzięki Sembotowi tak granularne architektury kampanii jesteśmy w stanie przygotować w kilkanaście minut.

Sprawna komunikacja kluczem do sukcesu

Naturalnie poza kwestią technologiczną niezwykle istotnym aspektem we współpracy jest obustronna komunikacja. Warto podkreślić, że bez zaangażowania Klienta i specjalistów Agencji nawet najlepsze narzędzia nie dostarczą satysfakcjonujących wyników. Proaktywna postawa bezpośrednio wpłynęła na osiągnięcie tak dobrych rezultatów. Przygotowanie materiałów graficznych zgodnych z wytycznymi, wspólne dopracowanie i szlifowanie do perfekcji copy reklam, a także planowanie akcji reklamowych zarówno z wyprzedzeniem, jak i reagowanie ad hoc na dynamicznie zmieniające się ceny dostawców – wszystkie te czynniki miały wpływ na owocną współpracę.

W obsługę Klienta po stronie Agencja.com zaangażowany jest zespół składający się z Opiekuna oraz Specjalisty. Opiekun koordynuje całą komunikację i jego rolą jest zapewnienie sprawnego “flow” współpracy. Dzięki dyspozycyjności jesteśmy w stanie szybko reagować i wdrażać wszelkie uwagi ze strony Klienta, co w dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości w ostatnim okresie (pandemia COVID, wojna na Ukrainie, sytuacja ekonomiczna) było niezwykle ważne dla utrzymania wyników z kampanii Google Ads. Regularne statusy na linii Klient – Opiekun i Specjalista

Wnioski i rezultaty

Z klientem pracujemy już ponad 2 lata i co ciekawe, mimo wielokrotnych testów i eksperymentów, nadal najskuteczniejsze kampanie to kampanie produktowe, które aktualnie stanowią 90% budżetu w kanale Google Ads.

W tym studium przypadku bardziej chcieliśmy wskazać na pewne niuanse techniczne, dzięki którym jesteśmy w stanie osiągnąć finalne cele przychodowe dla Klienta. Ale aby nie być gołosłownym wyniki jakimi możemy się pochwalić po 2 latach współpracy z Klientem:

3-krotnie większa miesięczna liczba transakcji z Google Ads

3,6-krotnie większy miesięczny przychód

wzrost ROAS z 665% do 920% (średni ROAS 1100% w 2022 roku, a rekordowy miesięczny 1366%)

rozpoczęcie działań na kolejnym rynku: Czechy

Chcesz takich wyników dla Twojego sklepu?

Jeśli chcesz zostać kolejnym bohaterem historii sukcesu, odezwij się do nas, a znajdziemy najlepszy sposób na strategię sprzedaży dla Twojego biznesu online.

Meet the team

Za każdym sukcesem w naszej firmie stoją ludzie. W tym przypadku, jak wcześniej wspomnieliśmy, podkreślić należy pro aktywną rolę Klienta, praca z tak zaangażowanym zespołem to czysta przyjemność! A specjaliści, którzy przyczynili się do osiągnięcia efektów to:

Kamila Wojdylak

Key Account Manager

Diana Makowska

SEM Specialist

Nowa szansa dla twojego sklepu, nie przegap jej!

Czy warto zacząć reklamować się już dziś?

My wiemy, że TAK!